Forum Młodych w skrócie

Forum Młodych w skrócie

Formalnie Forum rozpoczynało się 3 lipca, jednak już dzień wcześniej na miejsce przybyli funkcyjni i animatorzy by począć ostatnie przygotowania oraz omówić sprawy porządkowe. Było to nie lada wyzwanie dla debiutujących w roli organizatorów ks. Rafała Ziajki i ks. Tomasza Niedzieli oraz nowego zespołu animatorów. Następnego dnia już od rana wszyscy pracowali w pocie czoła szykując ośrodek i kościół na przybycie gości. Po południu swoją próbę rozpoczęła również diakonia muzyczna, której śpiew towarzyszył nam przez cały czas wspólnego przebywania.

Z godziny na godzinę na miejscu zjawiało się coraz więcej młodzieży, by o 17 uroczystym nabożeństwem oraz mszą świętą oficjalnie rozpocząć XVII Forum Młodych. Tego samego dnia miał miejsce przydział do grup oraz ich pierwsze, integracyjne spotkanie. To właśnie w tych zespołach przez okres Forum uczestnicy brali udział we wspólnej medytacji nad fragmentami Pisma Świętego, rozmowach oraz wykonywali swoje obowiązki związane z utrzymaniem porządku oraz przygotowaniem posiłków.

W czasie trwania Forum młodzież codziennie uczestniczyła we Mszy Świętej, brała udział w różnego rodzaju nabożeństwach, medytacjach i innych formach spotkania sam na sam z Bogiem. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać konferencji poświęconych m.in. misjach, krwiodawstwu oraz wolontariacie w hospicjach. Aż do Święta Młodych przedpołudnia forumowicze spędzali na warsztatach podczas których mieli okazję spotkać się z ciekawymi osobami np. Siostrą Anielą, zdobyć nowe umiejętności i wiedzę. Zwieńczeniem tych zajęć była prezentacja każdej z grup. Na Forum oczywiście nie zabrakło spotkań w grupach, śpiewu i zabawy. Młodzież miała także możliwość porozmawiać z psychologiem lub księżmi.

Na ostatnia trzy dni zgodnie z tradycją przypadło Święto Młodych. Już od piątkowego poranka przybywali nowi goście, grupy warsztatowe szykowały się do prezentacji, w Dobroszycach było czuć wyraźne poruszenie. To był wyjątkowy czas, który uczestnicy mogli spędzić wspólnie z mieszkańcami goszczącej nas miejscowości, biorąc udział w Drodze Krzyżowej poprowadzonej jej ulicami i wspólnych Mszach Świętych. Nie zabrakło również atrakcji rozrywkowych takich jak koncert Antoniny Krzysztoń i „Osiołków” , zabawy z wodzirejem czy festynu sportowego, podczas którego został rozegrany mecz piłki nożnej między urzędnikami gminy i reprezentacją Salwatorianów, a także odbył się pokaz ratowniczy przygotowany przez grupę wolontariatu wraz z prowadzącymi.

Niestety Forum powoli dobiegało końca, pozostały jeszcze ostatnie punkty programu czyli nabożeństwo, w trakcie którego mieliśmy okazję podziękować za spędzony wspólnie czas oraz tradycyjna Msza Święta o północy. Po niej udaliśmy się na jak zwykle przepyszny posiłek, by tak zakończyć XVII Forum Młodych. Następnego dnia czekały nas już tylko rozpaczliwe pożegnania , no i oczywiście sprzątanie.

Oficjalnie Forum już się zakończyło, jednak pozostaną po nim niezapomniane wspomnienia, wiele zdjęć do oglądania, nowe kontakty i myśl, że spotkamy się za rok.