Dzień święty

Dzień święty

     Film „Ogniste rydwany” oparty jest na autentycznej historii Erica Liddella, czołowego angielskiego sprintera na 100 m, faworyta igrzysk olimpijskich w 1924 r.
     Eric był człowiekiem głęboko religijnym i nigdy nie biegał w niedzielę. Nagle spadła na niego wiadomość. Opublikowano program igrzysk. Finał biegu na 100 metrów miał odbyć się w niedzielę. Eric czuł się zbity z tropu.
     Kiedy całą Anglię obiegła wiadomość, że Eric nie pobiegnie w niedzielę, zaczęto wywierać na niego niewiarygodną presję i gwałcić jego sumienie. Eric nie ustępował. Gazety angielskie nazwały go nawet zdrajcą ojczyzny. Eric jednak pozostawał wierny swoim przekonaniom. W końcu został przydzielony do biegu na 400 metrów. Nigdy w życiu nie biegał na tym dystansie.
     Jak przekazuje film, tuż przed biegiem amerykański biegacz Jackson Scholz wręczył Ericowi kartkę. Zawierała ono jedno zdanie: „Jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec” (J 12,26). Chwilę później Eric odniósł zwycięstwo na 400 metrów. W zaciśniętej dłoni trzymał kartkę, podaną mu przez Jacksona.
     Przypomnij sobie chwile, kiedy wywierano na ciebie presję, by zgwałcić twoje sumienie. Jak jesteś wrazliwy wobec takiej presji? Pomyśl o nagrodzie, czekajacej na tych, którzy są wierni własnemu sumieniu.

M. Link