Warszawa 6 lat później…

Warszawa 6 lat później…

Dziś 6 lat od tego wydarzenia przychodzi nam, ludziom pokolenia JP2 zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Otóż w tym roku po raz pierwszy swoją edukację rozpoczęły dzieci, dla których Jan Paweł II jest już tylko historią.  Jak przekazać dzieciom, które przyszły na świat w roku jego śmierci, tę wielką spuściznę jaką pozostawił po sobie papież? To pytanie, które z pewnością spędza sen z powiek niejednemu duszpasterzowi, katechecie czy też rodzicom.

W naszej parafii antidotum na tę bolączkę był udział szcześciolatków w programie edukacyjnym przygotowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II, pod nazwą „Most. Każdy mały jest wielki”.  Dzieci ze Szkoły Podstawowej 205 pod opieką ks. Łukasz Anioła przez trzy tygodnie realizowały różnego rodzaju zadania, które miały na celu przybliżyć im sylwetkę papieża oraz wartości, których stał się ambasadorem w świecie współczesnym. Odpowiedzialność, solidarność, pokój, sprawiedliwość – to hasła, które niekiedy bywają trudne do zdefiniowania i zrozumienia dorosłemu człowiekowi, a co dopiero sześcioletniemu dziecku. Jednak odpowiednio metodycznie przygotowany program sprawił, że choć może nie w pełni, ale częściowo wartości te zostały przekazane najmłodszym.

Zwieńczeniem całego programu była wizyta maluchów 1 kwietnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Dzieci po uroczystym przywitaniu rikszą odwoziły przygotowaną przez siebie paczkę na pocztę. Następnie szły na most. Tam przy pomocy szczudlarzy uzupełniały konstrukcję mostu specjalnymi cegiełkami. Później brały udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów. Odbywały się one w jednym z namiotów zaaranżowanych na miejsca związane z Karolem Wojtyłą. Były to: dom Lolka, szkoła – seminarium, okna papieskie i krzyż. Kolejnym punktem na trasie był namiot „schronisko”. Tam dzieci mogły odpocząć, każde z nich otrzymało pamiątki i poczęstunek, a na koniec dzieci podziwiały pokazy puszczania baniek mydlanych.