I Dzień Solidarności z Kościołem prześladownym

I Dzień Solidarności z Kościołem prześladownym

W tym dniu Kościół Katolicki stara się wesprzeć swoich cierpiących członków na różnych płaszczyznach. W świątyniach całego świata szczególnie pamięta się o nich w modlitwach oraz zbiera ofiary pieniężne. Prowadzi się kampanię informacyjną, mającą uwrażliwiać na potrzeby innych. Patronatem objęła ten dzień także Telewizja Polska, która od 4 listopada rozpoczęła emisję spotów przedstawiających sytuację prześladowanych chrześcijan.

Tematem tegorocznego Dnia Solidarności są Indie – kraj, w którym według wszystkich danych nie tylko sytuacja Kościoła, ale także kondycja społeczna większości mieszkańców wymaga troski obywateli krajów bardziej rozwiniętych. Specjalnie na tę okazję do Polski przybył abp Raphael Cheenath z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, w której od 2007 roku trwają prześladowania chrześcijan.

8 listopada to jednak tylko punkt kulminacyjny. Różnego rodzaju spotkania, nabożeństwa oraz modlitwy rozpoczęły się 2 listopada przybyciem abp Cheenatha, a zakończą się w najbliższy czwartek.

Jest to jedna z wielu inicjatyw próbujących uwrażliwić europejczyków na problemy ludności krajów ubogich. Wszystkie one mają to do siebie, że nie wystarczy jeden dzień w roku aby akcja była skuteczna – potrzeba nieustannego zainteresowania i ciągłych działań.