Adwentowy Weekend Skupienia

Adwentowy Weekend Skupienia

Na tropie Jezusa z Nazaretu.

Staje się już tradycją, że duszpasterstwo akademickie i postakademickie STUDENT+ w trakcie adwentu organizuje Weekend Skupienia. Tym razem odbył się w dniach 14-16 grudnia 2018 roku w podwyszkowskim Loretto. Malowniczo usytuowany Dom Rekolekcyjny prowadzony jest przez siostry loretanki. Temat przewodni spotkania brzmiał “Na tropie Jezusa z Nazaretu”.

Weekend Skupienia rozpoczęł się w piątek o 20:00. Po pierwszym spotkaniu w auli wszystkich przybyłych osób udaliśmy się pod figurkę Matki Bożej by odmówić dziesiątkę różańca o 22:00. Nie obyłoby się bez integracji, szczególnie że z 60 uczestników około jedna trzecia po raz pierwszy uczestniczyła w spotkaniu.

Sobota jak zwykle przebiegła bardzo intensywnie – z relacji wielu osób wydaje się, że trwała znacznie dłużej niż tylko jeden dzień. Po modlitwach porannych i śniadaniu rozpoczęliśmy pierwszą konferencję. Głównym zagadnieniem merytorycznym było poznanie Jezusa z Nazaretu jako postaci historycznej, abyśmy jako świadomi katolicy umieli przyjąć postawę apologety – czyli osoby, która umie bronić wiarę. Podczas pierwszej konferencji wzięliśmy na warsztat informacje z Biblii, natomiast podczas drugiej źródła pozabiblijne. Praca grupowa pozwoliła nam ugruntować informacje, a także podjąć dyskusję w mniejszym gronie: kim dla mnie jest Jezus i jak go spotykam? A także: jak przeżywam Boże Narodzenie?

Po części konferencyjnej nadszedł czas na część duchową, poprzedzoną spotkaniem z jedną z sióstr, która przybliżyła nam dzieło Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, założonego w 1920 roku przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Począwszy od Eucharystii rozpoczęliśmy intensywny duchowy czas. Grupa muzyczna przeprowadziła krótkie warsztaty muzyczne, angażujące wszystkich uczestników w odprawianą Mszę. O godzinie 23:00 udaliśmy się do kaplicy, aby rozpocząć całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. Był to również moment, w którym zgodnie z poleceniem nie należało już się do nikogo odzywać, aby pozostać w ciszy ze swoimi przemyśleniami oraz modlitwą i móc jeszcze lepiej przeżyć ten wyjątkowy czas. Podobnie jak na dotychczasowych Weekendach skupienia, przez pierwszą godzinę obecni byli wszyscy uczestnicy, a czuwanie okraszone było oprawą muzyczną z komentarzami. O północy natomiast rozpoczęła się sztafeta biblijna.

Zakończenie adoracji odbyło się o godzinie 7:00 rano. Po modlitwach porannych udaliśmy się na śniadanie, na którym zakończyło się nasze przebywanie w ciszy. Później nastąpił czas świadectw, kiedy to można było podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami związanymi z minionym czasem. Podczas niedzielnej Eucharystii ks. Kamil nawoływał, byśmy byli prorokami w naszych domach, a także starali się być dla innych Bożym Narodzeniem. Około godziny 13:30, z naładowanymi duchowo akumulatorami, rozjechaliśmy się do domów.

 

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji: https://www.youtube.com/watch?v=x__Vx8PhTZg

 

Ania Drążkowiak 

www.studentplus.pl