Msza zacznie się o godz. 11, transmitować ją będzie TVP 1. Homilię wygłosi abp Amato. Po mszy Traktem Królewskim wyruszy procesja z relikwiami ks. Popiełuszki do Świątyni Opatrzności Bożej. Przed Świątynią odbędzie się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej. Ma też powstać miasteczko zabaw dla dzieci. O godz. 15 wszyscy wypuszczą baloniki z napisami „Dziękuję”. Uroczystości z pl. Piłsudskiego będzie można oglądać na telebimach.
Od tragicznej śmierci ks. Popiełuszki minęło ponad 25 lat. W październiku 1984 r. esbecy porwali go, brutalnie zamordowali, a ciało wrzucili do Wisły. Ks. Jerzy miał wtedy 37 lat.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po niezwykle brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.
Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata.
W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.
W 1997 roku Kościół rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki. 19 grudnia ub. Roku Benedykt XVI podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki, co zakończyło proces beatyfikacyjny kapelana „Solidarności”.