Fatima. Niespełnione prośby Matki Bożej

Fatima. Niespełnione prośby Matki Bożej

W sierpniu br. w wydawnictwie SERAFIN ukaże się książka pt. „Fatima – Niespełnione prośby Matki Bożej”, poświęcona najważniejszym od czasów apostolskich objawieniom w Fatimie. Autorką książki jest prof. Maria Wacholc, która w ubiegłych latach w tym samym wydawnictwie opublikowała monografię poświęconą św. Ojcu Pio oraz książkę o objawieniach w Japonii: „Akita. Różańcowe przesłanie Matki Bożej na obecne czasy”.

W pierwszej części książki autorka opisała sześć objawień Matki Bożej, która co miesiąc, od maja do października 1917 roku ukazywała się trzem pastuszkom: dziesięcioletniej Łucji, niespełna dziewięcioletniemu Franciszkowi i siedmioletniej Hiacyncie. Dowiadujemy się także, o co Maryja prosiła w każdym z sześciu objawień. Główne przesłanie orędzia fatimskiego stanowi nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi, czyli pobożność oparta na naśladowaniu Matki Bożej i poświęcaniu się Jej dla zbawienia ludzi i ratowania ich przed wiecznym potępieniem.

Kontynuacją objawień z 1917 roku w Fatimie są przedstawione w drugiej części książki objawienia, które miały miejsce w Hiszpanii osiem i dwanaście lat później. Było to już po przedwczesnej śmierci Franciszka i Hiacynty, którzy zmarli podczas epidemii „hiszpanki”. Pierwsze z tych objawień było 10 grudnia 1925 roku w Pontevedra, drugie cztery lata później, 13 czerwca 1929 roku w Tuy. Jedyną widzącą była wówczas Łucja, która od jesieni tego roku przebywała w Hiszpanii, aby móc rozpocząć nowicjat w zakonie sióstr Doroteuszek. Było to konieczne, ponieważ w rządzonej wówczas przez masonerię Portugalii nie wolno było przyjmować do zgromadzeń zakonnych nowych członków. W Pontevedra 10 grudnia 1925 roku Matka Boża objawiła Łucji Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca, natomiast w Tuy prosiła o konsekrację Rosji.

Opis objawionego przez Maryję nabożeństwa pięciu sobót uzupełnia rozdział zatytułowany: „Jak dobrze praktykować nabożeństwo pięciu sobót”, napisany przez ks. Bartłomieja Króla, naszego utalentowanego Proboszcza. Autor dzieli się w nim swoimi przemyśleniami na temat pierwszosobotniej spowiedzi i Komunii świętej. W rozdziale tym zamieszczone zostały ponadto piękne rozważania różańcowe, a także przykładowe rozważanie podczas piętnastominutowej medytacji o tajemnicach różańca, które w realizacji nabożeństwa pięciu sobót wielu osobom sprawia poważne trudności. W tym samym rozdziale Ksiądz Proboszcz zamieścił także rozważania różańcowe dla dzieci, które pozwolą najmłodszych nauczyć tej pięknej i owocnej modlitwy.

Książkę zamyka rozdział pt. „Co o Różańcu mówi siostra Łucja”, która tej modlitwy uczyła się od samej Matki Bożej.

Pracy nad tą książką autorce towarzyszyło gorące pragnienie, aby Czytelnikom dopomóc w rozumieniu nabożeństwa pięciu sobót i w jego realizowaniu zgodnie ze wskazówkami Maryi. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą książką i zastosowania jej w praktyce.

Prof. dr hab. Maria Wacholc