Ogłoszenia Parafialne – V Niedziela zwykła – 5 lutego 2023 roku

Ogłoszenia Parafialne – V Niedziela zwykła – 5 lutego 2023 roku

W tym tygodniu obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy; w piątek wspomnienie św. Scholastyki – dziewicy; w sobotę wspomnienie NMP z Lourdes. W przyszłą niedzielę o godz. 10.00 msza św. w intencji Członków Bractwa Szkaplerznego.

 

Drodzy Parafianie

 

We wtorek zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie w domach naszych parafian. Otrzymaliśmy 710 zaproszeń od rodzin, samotnych, emerytów, studentów. Dzisiaj chciałbym podziękować za tę możliwość odwiedzenia Was.

 

Dziękuję za wspólną modlitwę w Waszych domach, za serdeczność, z którą się spotkaliśmy i za każdą rozmowę. Za podzielenie się z nami Waszymi sprawami rodzinnymi, osobistymi i zawodowymi, ale również i spostrzeżeniami dotyczącymi naszej parafii, za dobre słowa, pomysły, refleksje, postulaty, uwagi. Podczas duszpasterskiego spotkania w naszej zakonnej wspólnocie rozmawialiśmy o usłyszanych na kolędzie propozycjach. Większość z nich sukcesywnie będzie wprowadzana. Dziękuję za otwartość i troskę o naszą wspólnotę parafialną.

 

Przy tej okazji chciałbym też poinformować, że w przyszłym roku planujemy pójść z kolędą do tych mieszkań, które odwiedziliśmy w bieżącym. Będzie można oczywiście się dopisać lub zrezygnować, ale nie będzie potrzeby ponownego zgłaszania. Odpisywałem na każde wysłane zaproszenie, ale zdarzyło się, że poczta wpadła do np. spamu. Jeśli ktoś nie otrzymał odpowiedzi, proszę o taką informację.

 

Zwracam się również z prośbą do tych parafian, którzy nie przyjęli kolędy lub są nowymi mieszkańcami o poinformowanie nas w kancelarii lub drogą mailową, że są nadal lub nowymi parafianami. Bardzo często zdarza się, że ktoś nie widnieje w naszych kartotekach,
a przychodzi w jakiejś sprawie do kancelarii, np. pogrzebu czy sakramentów. Staramy się wychodzić naprzeciw i ze zrozumieniem, choć teoretycznie nie mamy wtedy podstaw do wydania np. pozwoleń, zaświadczeń, czy innych dokumentów kancelaryjnych. Takie zgłoszenie w kancelarii z pewnością skróci formalności i zmniejszy dystans. Dziękuję za zrozumienie.

 

Serdecznie dziękuję za ofiary, które składaliście lub wpłacaliście na konto przy okazji odwiedzin duszpasterskich. Ofiarowali Państwo 44 540,00 zł. Dzięki Waszym ofiarom udało się wyremontować świetlicę w domu zakonnym, opłacić bieżące zobowiązania i odłożyć na ewentualne bieżące naprawy. Przy okazji remontu świetlicy dokonaliśmy też umeblowania sportowej salki katechetycznej, a podczas wakacji zostanie wykonany generalny remont obu salek.

 

We wrześniu informowałem o planach klimatyzacji i ogrzewania. Dobra wiadomość jest taka, że od grudnia, dzięki odpowiedniemu i zgodnie z instrukcją użytkowaniu, działa rekuperacja z nagrzewnicą. Pozwala to na utrzymanie średniej temperatury 16 stopni Celsjusza. W sprawie klimatyzacji sprawa jest rozwojowa, czekam na propozycje rozwiązań i kosztorys.

 

Drodzy Parafianie.

11 lutego, we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzony jest Dzień Chorych. Tego dnia zostanie odprawiona dodatkowa msza św. o godz. 10.00 z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych dla chorych i starszych parafian oraz z błogosławieństwem lourdzkim. Po mszy św. grupa charytatywna zaprasza do salki pod kościołem na rogale i kawę zbożową. Prosimy o pomoc w dowiezieniu parafian na mszę św. Bliższe informacje można uzyskać pisząc na adres pomocnaolimpie@gmail.com lub bezpośrednio u mnie.

 

5 marca odbędą się rekolekcje wielkopostne dla dzieci, prowadzone przez siostry franciszkanki. 26 marca rozpoczną się parafialne rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Jerzy Olszówka SDS, proboszcz Bazyliki NSPJ i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Tego dnia na wszystkich mszach będzie nam towarzyszył z pieśniami wielkopostnymi zespół wokalny Vies Bonum.

 

Od maja ruszamy z cyklem parafialnych katechez dla dorosłych pt. „Trwajcie mocno w wierze”. Pierwszą katechezę, 21 maja, wygłosi ks. dr Paweł Wróbel SDS, postulator procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. O częstotliwości i ostatecznej formie zdecyduje frekwencja na pierwszej i kolejnej katechezie.

 

W planach są dwa wyjazdy. Pierwszy pielgrzymkowy do Trzebnicy, Bagna i Wrocławia. Przewodnikiem będzie br. Marcin. Drugi wyjazd, roboczo nazwany „chillout z proboszczem” to rodzinna wyprawa w Bieszczady do stadniny koni i gospodarstwa agroturystycznego. Po feriach zostanie przestawiony plan, terminy, koszty wspomnianych wyjazdów i lista do zapisywania się.

 

Przed nami, na przełomie maja i czerwca Tydzień modlitw w intencji powołanych do małżeństwa „Tak na Serio”. Sztab pracuje obecnie nad planem, ale już dzisiaj zapraszam do uczestnictwa i zaangażowania. Chciałbym również w tym czasie zorganizować koncert
o tematyce miłości, wierności, małżeństwie. Jeśli ktoś z Was ma pomysł, lub zna konkretny zespół, to proszę o kontakt osobiście, telefonicznie lub mailowo.

 

Chciałbym również dzisiaj przypomnieć, że codziennie w kaplicy od godz. 18.00 do 18.30, wystawiony jest Najświętszy Sakrament. W tym czasie jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Zachęcam, by spowiadać się poza mszą św., aby móc
w pełni w niej uczestniczyć. W niedzielę zapraszam do osobistej modlitwy w kościele, który pozostaje dla Was otwarty przez cały dzień.

 

Grupa charytatywna nawiązała kontakt z Hospicjum św. Krzyża, które koordynuje pomoc żywieniową finansowaną z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Osoby potrzebujące takiej pomocy proszę o zgłoszenie się do zakrystii. Osobiście zostaną podane wtedy szczegółowe informacje.

 

Serdecznie dziękuję za wspólną modlitwę i składane ofiary. Życzę Wam dobrej niedzieli i owocnego tygodnia.

Wasz Proboszcz – ks. Bartek