Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Uroczysta Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego będzie głównym punktem uroczystości związanych z Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zostanie ona odprawiona w trzecią niedzielę listopada, 15 listopada, o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa. Eucharystię poprzedzą wypominki – wspomnienie osób, które zginęły na drogach.

Do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zaprosiło społeczność międzynarodową Zgromadzenie Ogólne ONZ 26 października 2005 r. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych − nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą.

W Polsce obchody tego dnia zainicjowała MIVA Polska z Krajowym Duszpasterzem Kierowców ks. Marianem Midurą. Od ubiegłego roku włącza się w nie kustosz Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa. Każdego roku punktem centralnym jest Msza święta w intencji ofiar i poszkodowanych w wypadkach drogowych.